مقالات

چگونه بوی دود را از فرش پاک کنیم؟

قطعا برای شما هم پیش آمده که فرش یا گلیم تان دچار بوی دود شده باشد. حال برای از بین بردن بوی آن چه باید کرد؟
روزانه تعداد کثیری از مشتریان این پرسش را از ما به عنوان قالیشویی خوب در مشهد می پرسند که چگونه بوی دود ناشی از سوختن غذا، آتش سوزی و یا بوی سیگار را از بین ببریم؟ در این مقاله به نحوه زدودن آن از فرش های تان می پردازیم.

بوی دود سیگار

یکی از بوی های آزاردهنده و خطرناک بوی سیگار و دخانیات است. وجود این بو و نفوذ آن به فرش های خانه می تواند زمینه ای برای ایجاد سرطان را در اعضا خانواده تقویت نماید.

بنابراین از بین بردن این بو جزء اقدامات لازم و اساسی برای خانه هایی است که سیگار و دیگر دخانیات در آن استفاده می شود. برای این منظور در ادامه چند راه حل ساده و ارزان قیمت را برای از بین بردن بوی ناخوشایند سیگار معرفی می کنیم. این موارد عبارت اند از:
• جوش شیرین
• برس یا جاروبرقی
• اسطوخودوس خشک

میزان مصرف هر یک از موارد بالا بستگی به زمان ماندگاری بوهای ایجاد شده در فرش ها دارد. برای استفاده از انها می توانید یک فنجان اسطوخودوس خشک را با جوش شیرین مخلوط کنید. سپس این مخلوط را بر روی فرش های کل خانه بریزید. البته ممکن است به دلیل زمان زیادی که بوی دود در فرش ها نهادینه شده است؛ بخواهید قبل از استفاده از مخلوط اسطوخودوس، ابتدا فرش ها را جارو یا برس بکشید.

نکته مهم در این روش این است که هر چه بیشتر بر روی فرش، مخلوط جوش شیرین بماند اثر بخشی بهتری نیز خواهد داشت. به همین دلیل بهترین تایم استفاده از ان می تواند قبل از خواب باشد که 8 ساعت کامل بر روی فرش ها بوده و به درون انها نفوذ کند تا به طور کامل بوی نامطلوب سیگار را از بین ببرد.

بوی دود سیگار
بوی دود سیگار

بوی غذای سوخته

گاهی اوقات هنگام پخت و پز غذای خود را می سوزانیم. این نوع بوها واقعاً می توانند در فرش و قالیچه های شما باقی بمانند. از بین بردن اینگونه بوها نیز مانند بوی سیگار آسان است. برای این منظور می توانید از شیوه از بین بردن بوی دخانیات استفاده کنید. اما بعد از ایجاد محلول جوش شیرین و اسطوخودوس، چند کاسه سرکه سفید را نیز در اطراف خانه قرار دهید.

سرکه سفید به عنوان تصفیه کننده عمل کرده و دیگر بوهای موجود در فضا را نیز جذب می کند. این سرکه ها را به مدت 3 تا 5 روز در خانه خود قرار دهید. همچنین می توانید با افزودن عصاره وانیل به خوشبو کردن فیلتر هوا خود کمک کنید.
بهتر است تمام ملحفه و پتوهای موجود در اطراف جایی که بو ایجاد شده است را نیز بشویید تا نتیجه بهتری را بتوانید به دست اورید.

دود ناشی از آتش سوزی

آتش سوزی جزء بزرگترین چالش ها به شمار می رود. برای از بین بردن بوی نامطلوبی که از آتش سوزی بر روی فرش ها نشسته باید به نوع دود ایجاد شده توجه کنید. در ادامه به انواع بوهای ایجاد شده ناشی از اتش سوزی اشاره می کنیم.

دود ناشی از آتش سوزی
دود ناشی از آتش سوزی

انواع دود

دود مرطوب: دود مرطوب از سوختن پلاستیک جات و یا لاستیک ایجاد می شود. این نوع دود بوی تندی داشته و چسبناک است.
دود خشک: از سوختن کاغذ و چوب در دمای بالا دود خشک تولید می شود.
انواع دیگر: از دیگر نوع های دود می توان به گاز اشک آور، پودر اثر انگشت، و بقایای خاموش شده در آتش و .. اشاره کرد.
اما به طور کلی این نوع آسیب معمولاً بسیار گسترده است. در واقع هیچ راه حل خوبی برای از بین بردن بوی دود ناشی از آتش سوزی وجود ندارد. بهتر است برای این موارد با متخصصان قالیشویی تماس بگیرید.
جمع بندی
اگر هر یک از موارد مطرح شده در این مقاله را تجربه کرده اید و برای تمیز کردن فرش های تان دچار مشکل شده اید؛ می توانید از بهارستان به عنوان قالیشویی خوب در مشهد کمک بگیرید. ما با استفاده از تکنولوژی های به روز دنیا و تیمی مجرب و حرفه ای می توانیم شما را برای زدودن فرش های تان از هر نوع الودگی و دود یاری رسانیم.

شماره قالیشویی بهارستان
برای ثبت سفارش از طریق شماره ها تماس بگیرید.
برچسب ها