مقالات

دلایل ایجاد بوی نامطلوب فرش و راه های رفع آن

قطعا برای شما هم پیش آمده است که بعد از شستن فرش بوی بد و نامطلوبی را احساس نمایید. به نظر شما دلیل ایجاد این بو در فرش ها چیست؟ ما در این مقاله به دلایل ایجاد این اتفاق بعد از شستشو فرش می پردازیم تا بتوانید از بروز آن جلوگیری نمایید. ( قالیشویی خوب در مشهد )

دلایل ایجاد بوی نامطلوب فرش

برای بوی ناخوشایند فرش ها بعد از شستشو دلایل زیادی وجود دارد مانند:

 1. یکی از دلایل ایجاد بوهای بد در فرش این است که در پشت آنها تجمع رطوبت ایجاد شده است و این موضوع باعث تشکیل بو می شود.
  این اتفاق به دلیل خشک نشدن اصولی و درست فرش است که این امر باعث تشکیل کپک در فرش می شود. پس با خشک کردن درست فرش ها می توانید مانع از بوی نامطلوب در آنها شوید.
 2. اگر فرش شما قدیمی است و بعد از شستشو بو می گیرد به این معناست که عمر آن به پایان رسیده و باید اقدام به خرید فرش جدیدی کنید.
 3. یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد این اتفاق می شود؛ خیس شدن بیش از حد فرش است. مثلا ممکن است فرش خود را به قالیشویی داده باشید که از دستگاه های ضعیفی استفاده می کنند و باعث می شود که نتوانند رطوبت الیاف فرش را جذب نمایند یا بخاطر کم تجربه بودن کارکنان قالیشویی، فرش بیش از حد نرمال خیس شود که این موضوع برای شستشو فرش ها در منزل نیز رخ می دهد. یعنی ممکن است شما هنگام شستشو، آب و مواد شوینده زیادی را بر روی فرش بریزید که باعث بو گرفتن آن می شود.
 4. نحوه خشک کردن نیز برای داشتن فرشی باکیفیت بسیار مهم است. گاهی ممکن است بخاطر خشک نشدن درست فرش ها مشکلاتی بعد از شستشو ایجاد شود.
 5. برای از بین بردن لکه های خشک شده فرش نیز گاهی مواد بیشتری را برای تمیز کردن آنها بر روی فرش ها می ریزند و مادامی که این مواد در فرش می ماند و آب گرم بر روی آنها ریخته می شود، بستر مناسبی برای رشد باکتری است که با گرما و رطوبت باقی مانده در فرش باکتری ها تکثیر شده که نتیجه ان تشدید بوی بد می باشد.
ریختن جوش شیرین برای از بین رفتن بو
ریختن جوش شیرین برای از بین رفتن بو

برای چلوگیری از این اتفاق ما به عنوان قالیشویی خوب در مشهد می توانیم با تکیه بر تجربیات 40 ساله خود در صنعت قالیشویی، لکه بری فرش را به بهترین شکل بدون ایجاد هیچگونه آسیبی به انها انجام دهیم.

اما گاهی ممکن است قبل از اقدام به شستشو، فرش شما دچار بوهای بد و ناخوشایندی شده باشد. این موضوع نیز می تواند به دلیل لوله های متصل به یخچال و یا شیرهای نشتی به وجود بیاید که باعث ریزش آب بر روی فرش می شود.

راه های از بین بردن بوی بد فرش

اگر به هر دلیلی فرش شما بعد از شستشو دچار بوی بدی شد، می توانید به روش های زیر این موضوع را حل نمایید.

 1. اگر می توانید همه پنجره ها باز کرده تا گردش هوا در نزدیکی فرش مرطوب صورت گیرد.
 2. با ریختن جوش شیرین بر روی فرش به مدت یک روز می توان میزان بو را در حد زیادی کاهش و رفع نمایید.
 3. روش سومی که برای این موضوع می توانید؛ انجام دهید این است که سرکه سفید را در کاسه ای بریزید و آن را در اطراف اتاق قرار دهید. سرکه تقریبا هر بویی از جمله بوی خیسی فرش را نیز از بین می برد.
 4. برای رفع بو از رطوبت گیر نیز می توانید استفاده کنید.

اگر با تمام کارهای گفته شده باز هم بوی خیسی و بد فرش از بین نرفت متاسفانه به معنی آن است که سطح زیرین فرش شما دچار آسیب دیدگی شده است.

سخن آخر

شستشو فرش کاری تخصصی و حرفه ای است. زیرا در صورت عدم رعایت نکات مهم ، این موضوع می تواند منجر به پوسیدگی و یا حتی پایان یافتن عمر فرش ها شود. پس برای این منظور حتما از قالیشویی های معتبر و با تجربه کمک بگیرید.

قالیشویی بهارستان به عنوان قالیشویی خوب در مشهد می تواند شما را یاری رساند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر در هر ساعتی از شبانه روز می توانید تماس بگیرید.

شماره قالیشویی بهارستان
برای ثبت سفارش از طریق شماره ها تماس بگیرید.

 

برچسب ها