مقالات

نکاتی هوشمندانه و ساده برای از بین بردن لکه های فرش

وجود لکه بر روی فرش جزء مواردی بوده که همیشه گریبان گیر خانواده ها است. این موضوع در بین افرادی که بچه های کوچک و خردسال دارند نیز بیشتر دیده می شود. مراکز قالیشویی باید خدماتی مانند از بین بردن تضمینی لکه های فرش را داشته باشند. اما گاهی افراد می خواهند در منزل بدون کمک از قالیشویی خوب در مشهد لکه فرش را پاک نمایند. از همین رو در این مقاله راهکارهایی برای رفع لکه های فرش ارائه می دهیم.

شیوه های از بین بردن لکه فرش در خانه

شیوه های گوناگونی برای رفع لکه های فرش وجود دارد اما ما در این بخش به کارآمدترین و موثر ترین روش ها برای رفع این موضوع اشاره می کنیم.

اولین اقدامی که می توان برای حل این موضوع انجام داد استفاده از دستمال مرطوب است. دستمال را با کمی آب مرطوب کرده و روی لکه فرش بکشید.

اما راهکار دومی که می توان لکه ها را با آن پاک کرد استفاده از محلول تمیز کننده فرش است.

برای این منظور ابتدا اگر ماده ای روی فرش ریخته آن را برداشته سپس محلول را بر روی دستمالی ریخته و از بخش خارجی لکه به سمت مرکز قسمتی که لک شده است بکشید. این کار باعث می شود لکه فرش پخش نشود. اما دقت کنید که هیچگاه لکه را از مرکز شروع به تمیز کردن نکنید زیرا این موضوع علاوه بر پخش شدن لکه باعث از بین رفتن الیاف قالی نیز می شود.

شیوه بعدی برای از بین بردن لکه ها استفاده از سرکه است. برای درست کردن محلول خانگی پاک کننده فرش ابتدا 1 قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را در یک چهارم آب گرم ریخته و سپس سرکه را نیز اضافه کنید. و در نهایت نیز بر روی لکه محلول سرکه را بکشید. اما دقت نمایید که لکه بیش از حد خیس نشود زیرا این موضوع باعث آسیب رسیدن به فرش می شود. می توانید این محلول را برای 10 دقیقه بر روی لکه قالی قرار دهید.

همچنین می توانید با پارچه ای تمیز، لکه را از بخش خارجی فرش آغاز به تمیز کردن کنید.

نحوه پاک کردن لکه از روی فرش
راه حل های پاک کردن لکه از روی فرش

راه حل های پاک کردن لکه های خاص از روی فرش

راه حل های ارائه شده در بخش قبلی جزء شیوه های رفع لکه های عمومی فرش بودند در ادامه به نحوه پاک کردن هر یک از لکه ها به صورت اختصاصی اشاره می کنیم.

آبمیوه: برای از بین بردن لکه آبمیوه از روی فرش می توانید به کمک آغشته کردن پارچه با نوشابه اقدام به محو شدن ان کنید.

شکلات: ابتدا با چاقو در حد امکان شکلات را از سطح فرش تمیز کنید. اگر شکلات ذوب شده بود تکه های یخ را بر روی لکه قرار دهید تا باعث سفت شدن شکلات های موجود در سطح فرش شده و بتوان به راحتی آنها را تراشید. برای از بین بردن بقیه شکلات های جذب شده به سطح فرش، یک چهارم قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان آب گرم مخلوط کرده و با استفاده از پارچه ای تمیز ان را بر روی لکه بکشید. اجازه دهید برای پاک شدن کامل لکه 5 دقیقه محلول بر روی آن بماند.

موم شمع: ابتدا کیسه ای پر از یخ را بر روی موم ریخته شده بر روی قالی قرار دهید تا سفت شود. سپس موم را به آرامی بشکنید و با جاروبرقی تمیز نمایید. و در نهایت با محلول تمیز کننده فرش آن قسمت را تمیز کنید.

خون: برای از بین بردن لکه خون بر روی فرش، می توان از آب سرد یا نوشابه استفاده کرد.

لکه های پایه چربی (کره ، مارگارین ، آبگوشت و …): از جوش شیرین به عنوان پاک کننده فرش لکه های چرب استفاده کنید. جوش شیرین را بر روی لکه قرار دهید و به مدت 6 ساعت بر روی قالی قرار دهید. سپس جارو برقی کشیده و با پارچه ای که به الکل آغشته شده است پاک کنید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم نحوه پاک کردن رایج ترین لکه ها را از روی فرش معرفی نماییم. اما بر اساس تجربه و گفته هایی که از مشتریان خود شنیده ایم؛ پیشنهاد می کنیم ترجیحا برای از بین بردن لکه های فرش از قالیشویی خوب در مشهد استفاده نمایید. زیرا مراکز قالیشویی با دستگاه های مجهز لکه ها را به بهترین شکل پاک می کنند و آسیبی به فرش تان وارد نمی شود اما برای پاک کردن لکه ها در خانه امکان آسیب رسیدن به الیاف فرش زیاد بوده و مشکلاتی را ایجاد می کند.

شماره قالیشویی بهارستان
ثبت سفارش از طریق تماس با بهارستان
برچسب ها