مقالات

آیا بخارشویی روش مناسبی برای شستشو فرش است؟

برای شستشو و تمیز کردن فرش ها در قالیشویی خوب در مشهد روش های گوناگونی وجود دارد اما پرسشی که افراد به کرات می پرسند این است که بهترین شیوه برای تمیز شدن فرش ها که درصد آسیب رساندن به آن را به حداقل می رساند کدام روش است؟

ما در این مقاله به این پرسش پاسخ می دهیم و نکات مهمی که برای شستشو فرش وجود دارد را بررسی می کنیم.

بهترین روش شستشو فرش

بهترین روش تمیز کردن فرش ها معمولاً بخارشویی است که باعث می شود بیش از 90٪ آلودگی ها و باکتری ها از سطح فرش به صورت اصولی پاک شود.

در این شیوه، آب گرم یا بخار آب به الیاف فرش با فشار بالا وارد می شود. این کار برای از بین بردن آلودگی ها، گل، گرد و غبار بسیار مناسب است. بخار همچنین الیاف فرش مات شده را ” کُرک” می کند تا فرش خانه شما تازه تر به نظر برسد و زیر پا نرم تر شود.

در این روش دمای آب معمولاً بین 65 تا 100 درجه است. آب با درجه حرارت بالا با فشار به فرش پاشیده می شود تا ذرات خاک موجود در فرش حل شود. سپس ذرات خاک با دستگاه خلا کشیده می شود.

اما به طور کلی نمیتوان هیچ روشی را به عنوان راهی تضمینی و مناسب برای انواع فرش ها بیان کرد و باید با توجه به جنس فرش و یا قالیچه، شیوه ای مناسب با آن را برای شستشو انجام داد.

استفاده از آب گرم و بخار برای کسانی که آلرژی یا حساسیت به مواد شوینده و شامپو دارند؛ گزینه ای مناسب است. بخار همچنین باعث از بین رفتن باکتری ها، میکروب ها، کپک ها نیز می شود. اما موضوعی که در این شیوه از شستشو فرش وجود دارد زمان بر بودن خشک شدن فرش است. اما برای رفع این مشکل می توانید از امکانات خشکشویی قالیشویی ها استفاده نمایید.

بهترین روش شستشو فرش
بهترین روش شستشو فرش

مزایای استفاده ار روش بخار

  1. تمیز کردن فرش ها با بخار روشی مطمئن است که باعث نظافت بهتر فرش ها نسبت به سایر سیستم های شستشو دارد.
  2. از مواد شیمیایی برای تمیز کردن فرش ها در این شیوه استفاده نمی شود.
  3. از دیگر مزایای تمیز کردن فرش با بخار میتوان به صرفه جویی در مصرف آب اشاره کرد.

نکات مهم در شستشو فرش در منزل

اگر می خواهید فرش خود را در منزل به شیوه های سنتی تمیز نمایید به موارد زیر دقت کنید.

  1. اگر می خواهید از برس یا مسواک برای تمیز کردن فرش استفاده کنید؛ نباید فشار زیادی به آن وارد نمایید. زیرا باعث سست شدن الیاف فرش می شود.
  2. دقت کنید که تمام مواد شوینده ای که بر روی فرش ریخته اید را پاک نمایید. زیرا این مواد علاوه بر کاهش طول عمر فرش باعث ایحاد آلودگی های بیشتر نیز می شود.
  3. از راه رفتن روی فرش های مرطوب خودداری کنید زیرا این امر می تواند الیاف فرش را خرد کرده و فرش ها را فرسوده کند.

نکاتی ساده برای تمیز نگه داشتن فرش ها

شستشوی منظم و حرفه ای فرش بهترین گزینه برای تمیز و پاک ماندن فرش های منزل است، اما ما چند نکته عملی و در عین حال ساده برای تمیز نگه داشتن فرش ها به شما ارائه می دهیم.

  1. اگر حیوان خانگی در منزل خود دارید؛ حتما ناخن های آن را کوتاه کنید، این کار علاوه بر حفظ بهداشت باعث جلوگیری از کشیده شدن ناخن ها به الیاف فرش می شود.
  2. یک فیلتر هوا یا دستگاه تصفیه هوا خریداری کنید. یک دستگاه تصفیه هوا گرد و غبار و خاک موجود در هوا را از بین می برد.
  3. تمیز کردن گرد و غبارهای وسایل خانه و تعویض و تمیز کردن مداوم کانال های کولر می تواند باعث کاهش آلودگی های فرش شود.

جمع بندی

در نهایت پیشنهاد می کنیم برای شستشو بهتر و عمیق تر فرش های خود از کارشناسان خبره این حوزه مشورت گرفته و به کمک قالیشویی خوب در مشهد فرش های خود را از هر گونه کثیفی پاک کنید.

شماره قالیشویی بهارستان
برای ثبت سفارش از طریق شماره ها تماس بگیرید.