مقالات

معرفی پرکاربردترین مواد شوینده در شستشوی فرش

برای شستشوی فرش مهم ترین موضوع انتخاب مواد شوینده مناسب است. زیرا موضوعی که در هنگام تمیز کردن قالی معمولا به وجود می آید؛ این است که در پروسه شستشو، فرش دچار آسیب دیدگی شدید و کاهش طول عمر می شود. برای جلوگیری از این موضوع می توانید فرشتان را به قالیشویی خوب در مشهد بسپارید.

فرش ها معمولا به 2 دلیل، شستشوی غیراصولی و همچنین استفاده از مواد تمیزکننده نامرغوب دچار مشکلات زیادی می شوند. از همین رو در این مقاله تصمیم گرفتیم به معرفی مواد شستشو مناسب فرش بپردازیم.

ویژگی های مواد شوینده برای شستشو فرش

برای شستشو و تمیز کردن فرش باید با توجه به نوع آن بهترین مواد شوینده انتخاب شود که البته موضوعی تخصصی و نیازمند تجربه فراوان است. از همین رو سپردن فرش ها به قالیشویی می تواند گزینه مناسب تری باشد. اما به طور کلی 5 نوع ماده تمیز کننده برای شستشو فرش ها استفاده می شود که عبارت اند از:

آب

اصلی ترین ماده تمیز کننده برای فرش، آب است. می توان گفت اگر آب نباشد به هیچ عنوان نمی توان به شستشوی فرش پرداخت. اما دقت کنید که برای شستشو و تمیز کردن فرش، بهتر است از آبی با سختی کمتر از 7 استفاده نمایید تا نتیجه بهتری حاصل شود.

مواد شوینده مناسب

دومین موضوعی که در هنگام شستشو باید دقت کنید انتخاب مواد شوینده مناسب است. مواد شوینده باید دارای انحلال پذیری بالایی باشد تا در هنگام شستشو به اعماق و لایه های زیرین فرش نفوذ نکند. زیرا امکان تمیز کردن بخش زیرین وجود ندارد و این موضوع می تواند پوسیدگی فرش را به همراه داشته باشد. پیشنهاد می کنیم از موادی با خاصیت نسبی اسیدی و بازی (خنثی) استفاده کنید.

پرکاربردترین مواد شویتده
مواد شوینده مناسب برای شستشو فرش

مواد قلیایی

مواد قلیایی به دلیل اینکه در دما و وغلطت، حالت شیمیایی به خود می گیرند؛ می توانند به الیاف فرش اسیب های شدیدی را وارد نمایند. از همین رو باید این 2 آیتم را در هنگام استفاده از مواد قلیایی به طور منظم کنترل کنید تا آسیبی به فرش وارد نشود.

یکی از مهم ترین مواد شستشوی قلیایی که معمولا هنگام شستشوی فرش استفاده می شود؛ سود سوزآور است. این ماده تمیز کننده به مرور زمان باعث از بین رفتن رنگ قالی می گردد.

مواد احیاکننده فرش

برای رنگ بری فرش باید از مواد احیاکننده استفاده شود. یکی از معروف ترین مواد مورد استفاده در این زمینه، هیدرو سولفیت سدیم است. البته هیدرو سولفیت سدیم باعث آسیب رسیدن به بافت رنگی فرش می شود. برای پیشگیری از این موضوع می توانید از ماده اسید استیک برای خنثی کردن میزان قلیایی بودن هیدروسولفیت سدیم استفاده کنید و یا اینکه آبکشی فرش را در زمان طولانی انجام دهید تا به طور کامل ماده احیاکننده از روی فرش پاک شود.

مواد اکسید کننده

یکی از مواد پرکاربرد اکسید دار، ترکیبیات کلردار است که موجب از بین رفتن بافت های فرش می شود. البته بیان این نکته نیز ضروری است که مواد کلردار تمیزی و شفافیت زیادی را به قالی می بخشد. از همین رو بهتر است مواد شوینده معتبری که در بازار است را برای تمیز کردن فرش استفاده نمایید تا کمترین آسیب به الیاف آن وارد شود.

جمع بندی

با توجه به اینکه انتخاب مواد شوینده نامناسب جزء مهم ترین عواملی است که باعث از بین رفت و آسیب رسیدن به فرش ها شده و تاثیرات زیادی را در کیفیت آن می گذارد. به همین دلیل ما به عنوان قالیشویی در مشهد آسیب های هر نوع ماده شوینده را مطرح کردیم تا با توجه به نکات گفته شده بتوانید انتخابی مناسب را برای شستشوی فرش های خود داشته باشید.

اما با توجه به حساسیت هایی که برای شستشوی اصولی فرش وجود دارد؛ بهتر است آن را به قالیشویی های معتبر و حرفه ای در این حوزه بسپارید تا آسیبی به دلیل شستشوی غیراصولی و استفاده از مواد نامناسب به فرش ها وارد نشود.

اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارید؛ می توانید همه روزه با کارشناسان زبده قالیشویی بهارستان تماس بگیرید.

شماره قالیشویی بهارستان
ثبت سفارش از طریق تماس با بهارستان
برچسب ها