مقالات

لکه بری فرش با بهترین مواد در قالیشویی بهارستان مشهد

آشنایی با لکه های مقاوم به قالیشویی

لکه بری فرش یکی از مهمترین اصول در شستشو فرش می باشد. شاید برای شما هم پیش آمده است که فرشی را خودتان شسته و یا به قالیشویی داده باشید اما پس از شستشو هنوز لکه هایی روی فرش باقی مانده باشد. اما واقعا چه لکه هایی با شستشو از بین می روند؟ چه لکه هایی با قالیشویی از بین نمی روند؟ چرا بعضی لکه ها پس از شستشو باقی می مانند؟ برای از بین بردن لکه های مقاوم چه باید کرد؟ در این مقاله به بررسی و پاسخ این سوال ها می پردازیم.

ممکن است کودک دلبندتان در هنگام صرف غذا محتویات داخل بشقاب را بر روی فرش ریخته باشد یا در اثر کم توجهی لیوان شربت بر روی فرش خالی شود و یا لکه های دیگری بر روی فرشتان ایجاد شده باشد، در این زمان شما چه عکس العملی از خود نشان می دهید. مطمئنا عصبانی می شوید و به دنبال بهترین راه حل برای تمیز کردن و از بین بردن لکه ها می گردید. متاسفانه با ریختن مواد خوراکی بر روی فرش لکه هایی ایجاد می شود که به راحتی نمی توان آن ها را تمیز کرد. حتی بعد از تمیز کردن و یا سپردن قالی به بعضی از قالیشویی ها هنوز لکه های هایی روی فرش باقی مانده باشد. اما واقعا چه لکه هایی با شستشو از بین می روند؟ چرا بعضی لکه ها پس از شستشو باقی می مانند؟ برای از بین بردن لکه های مقاوم چه باید کرد؟ اشتباهات رایج در هنگام پاک کردن لکه کدام است؟

آشنایی با انواع لکه فرش جهت لکه بری فرش

برخی لکه ها به علت ساختار شیمیایی مقاومت بالایی دارند و روی فرش یا پارچه تثبیت می شوند.

برخی لکه ها نیز با شستشوی سریع از بین می روند. اما در صورتی که زمانی قابل توجهی از ایجاد لکه بگذرد، لکه برداری از آن دشوار می شود.

لکه مواد طبیعی

این نوع لکه ها بر اثر ریختن مواد طبیعی چون میوه های رنگی، شیر و سایر مواد غذایی ایجاد می شود. لکه های ایجاد شده بر اثر مواد طبیعی بر پایه آب هستند و به راحتی تمیز می شوند.

لکه جوهر

پاک کردن لک جوهر از روی فرش سفید یکی از سخت ترین نوع لکه هاست. برای پاک کردن این نوع لکه نباید فرش را مالش داد زیرا با این کار ذرات جوهر پخش شده و ناحیه ای که لک ایجاد شده گسترده تر می شود.

لکه خون

زمانی که خونی بر روی فرش ریخته می شود پاک کردن آن به آسانی انجام نمی شود. علاوه بر از بین بردن لکه مسئله تمیزی اسلامی نیز مطرح است همین مسئله کار را بسیار سخت می کند.

لکه چای و قهوه

لکه های به جا مانده از چای و قهوه به راحتی از بین نمی روند و معمولا در خانه برای تمیز کردن این نوع لکه از پارچه نم دار استفاده می شود که در این حالت رطوبت زیادی در فرش باقی می ماند. اگر این رطوبت مدت طولانی در فرش ماندگار باشد، باعث پوسیدگی می شود و لکه نیز به خوبی از بین نمی رود.

لکه چربی

در صورتی که لک چربی بر روی فرش ایجاد شده باشد باید به سرعت تمیز شود. زیرا باعث کثیف شدن سایر نقاط فرش نیز می شود.

لکه موم و آدامس

پاک کردن لک آدامس یا موم بستگی به نفوذ در الیاف فرش دارد. در صورتی که سطحی باشد به راحتی می توان آن را از فرش جدا کرد ولی در صورتی که در فرش فرو رفته باشد به راحتی این کار انجام نمی شود و نیاز به دقت، مهارت و حوصله زیاد است تا بتوان تمام قسمت های آدامس و یا موم  را بیرون آورد.

لکه دوده

برای تمیز کردن این نوع لکه باید مراقب بود در صورتی که به درستی تمیز نشود باعث کثیفی سطح بزرگی از فرش می شود.

لکه تخم مرغ و مواد پروتئینی

این نوع لکه ها باید به سرعت پاک شوند زیرا در صورت باقی ماندن بوی بسیار نامطبوعی ایجاد می کنند. بهتر است از پاک کننده آنزیمی برای پاک کردن این نوع لکه ها استفاده کرد.

چه لکه هایی با شستشو از بین میروند؟

اکثر لکه ها با شستشو از بین می روند. به ویژه اگر فرش به سرعت شسته و لکه گیری شود.

چه لکه هایی با قالیشویی از بین نمی روند؟

برخی لکه ها به علت ساختار شیمیایی مقاومت بالایی دارند و روی فرش یا پارچه تثبیت می شوند.

برخی لکه ها نیز با شستشوی سریع از بین میروند. اما در صورتی که زمانی قابل توجهی از ایجاد لکه بگذرد، لکه برداری از آن دشوار می شود

برای از بین بردن لکه های مقاوم چه باید کرد؟

  • استفاده از مواد قوی برای شستشو اولین روش برای از بین بردن لکه های مقاوم فرش می باشد. اما استفاده از مواد شوینده و لکه بر قوی می تواند مقاومت فرش را از بین ببرد و موجب پوسیدگی فرش شود.
  • تکرار شستشو یکی از روش های مهم برای از بین بردن لکه های مقاوم است که باید در بازه های زمانی چند روزه متناسب با نوع لکه و مقاومت فرش شستشو را تکرار کرد.

بهتر است خودتان برای پاک کردن لکه های مقاوم در خانه اقدام نکنید، زیرا علاوه بر آسیب به بافت فرش لکه نیز به درستی و به طور کامل پاک نمی شود. پاک کردن لکه فرش در مشهد یکی از مهارت های مهم و کاربردی بهترین قالیشویی ها است؛ شما می توانید از امکانات موجود در قالیشویی بهارستان به عنوان قالیشویی خوب در مشهد استفاده کنید و قالی خود را به راحتی و بدون هر گونه لکی دریافت نمایید.

اشتباهات رایج در هنگام لکه بری فرش

گاهی اوقات در هنگام پاک کردن لکه از روی فرش اشتباهاتی را مرتکب می شوید که آسیب جدی به فرش وارد می کند و باعث تغییر در شکل و ظاهر فرش می شود.

 پاک نکردن فوری لکه

شاید بسیار پیش آمده باشد که لکه ای روی فرشتان ایجاد شده ولی شما به هر دلیل در همان لحظه اقدام به پاک کردن نکرده باشید. پاک کردن لکه ها بعد از گذشت مدت زمان زیاد بسیار سخت است و به راحتی زمان اول پاک نمی شوند.

مالش قسمتی از فرش که لکه ایجاد شده

در هنگام تمیز کردن لکه نباید آن را مالش داد زیرا این کار باعث پخش لکه شده و ناحیه وسیع تری کثیف شده و لکه دقیقا به بافت فرش نفوذ می کند و پاک کردن آن نیز سختر می شود. حتی گاهی این مالش باعث پارگی و خرابی فرش نیز می شود.

استفاده از مواد شوینده نا مناسب

نباید از هر نوع مواد شوینده برای تمیز کردن استفاده کرد. مواد شوینده قوی باعث آسیب به فرش می شوند. در صورتی که می خواهید از این مواد استفاده کنید بهتر است تاثیر آن را بر روی ناحیه ای کوچک امتحان کنید تا در صورت تاثیر نامطلوب به باقی فرش آسیب وارد نشود.

استفاده از دستمال رنگی

یکی از اشتباهاتی که از افراد در هنگام تمیز کردن لکه های فرش انجام می دهند، استفاده از دستمال های رنگی است. این نوع از دستمال ها هنگامی که مرطوب می شوند خودشان رنگ می دهند و همین مسئله باعث آسیب بیشتر به فرش می شود.

خیس کردن بیش از حد

برای اینکه لکه ای را پاک کنید لازم نیست ناحیه مورد نظر را خیلی خیس نمایید. زیرا این کار به بافت فرش آسیب می رساند و باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود.

استفاده از مواد شوینده قوی

استفاده از مواد شوینده قوی اصلا کار درستی نیست، زیرا مقداری از این مواد بر روی فرش باقی می ماند و به بافت فرش آسیب وارد می کند.

بهترین راه برای پاک کردن لکه فرش در مشهد و دیگر نقاط ایران سپردن قالی به قالیشویی مطمئن است، تا با استفاده از مواد مناسب بدون هیچ گونه آسیب به فرش لکه های ایجاد شده را پاک کند. ما در قالیشویی بهارستان مشهد با جدید ترین متد ها قالی شما را لکه گیری کرده و در کمترین زمان به شما تحویل می دهیم.

بزرگترین قالیشویی مکانیزه در شرق کشور | لیست قالیشویی های مجاز مشهد | شماره تلفن قالیشویی در مشهد | قیمت قالیشویی در مشهد | قالیشویی خوب مشهد | شماره تلفن قالیشویی مشهد | اتحادیه قالیشویی مشهد | بزرگترین قالیشویی مکانیزه در مشهد | مبل شویی در مشهد | قالی شویی و مبل شویی بهارستان | بهترین قالیشویی های مشهد | کارخانه قالیشویی مبل شویی | بهترین قالیشویی در استان خراسان | قالیشویی با اب کشی اسلامی | شرکت فرش شویی | قالیشویی مجهز به سیستم تسویه خانه صنعتی | قالیشویی بهارستان (مشهد) | ترمیم فرش در مشهد | روفو فرش در مشهد

شماره قالیشویی بهارستان
برای ثبت سفارش از طریق شماره ها تماس بگیرید.

برچسب ها