مقالات

آشنایی با هنر قلم زنی فرش

قلم زنی فرش

شاید شما هم اصطلاح قلم زنی فرش دستباف را شنیده باشید. اما واقعا قلم زنی چیست؟ معمولا وقتی حرف قلم زنی می شود یاد کار های هنری مسی یا سنگی می افتیم. اما قلم زنی برای فرش هم وجود دارد! در این مقاله ما به عنوان قالیشویی خوب در مشهد به بررسی قلم زنی برای فرش های دستباف می پردازیم.

قلم زنی فرش

قلم زنی در صنعت فرش های دستباف، به معنای اصلاح، تغییر یا یکدست کردن رنگ فرش های دستباف می باشد. برخی فرش های دستباف به دلیل نوع رنگرزی خاص خود، هنگام تماس یا رطوبت یا خیس شدن، رنگ پس می دهند. در یک فرش، رنگ های قوی تر و تیره تر رنگ های بیشتر را به رنگ های روشن پس می دهند و نقش و شکل زیبای فرش را از بین می برند.

به همین علت فرش های دستباف باید با مواد تثبیت رنگ شسته شوند تا رنگ فرش از بین نرود و فرش کم رنگ تر نشود و هم رنگ های فرش در هم نروند و اصطلاحا تداخل رنگ پیش نیاید.

راه حل تداخل رنگ :

در صورت ایجاد تداخل رنگ و خیس شدن فرش، فرش را از جریان آب خارج کنید و جایی قرار داده که آب فرش خارج شود. بهتر است فرش را در محیط باز قرار دهید. سپس با یک قالیشویی حرفه ای و مورد اعتماد تماس بگیرید تا از خدمات رنگ برداری و قلم زنی استفاده کنید. دقت نمایید در هنگام تداخل رنگ بهتر است هرچه سریعتر به قالیشویی مراجعه نمایید.

خیس ماندن فرش و عدم رسیدگی سریع و مناسب می تواند منجر به بیشتر شدن مشکل تداخل رنگ و افزایش هزینه های رنگ برداری و قلم زنی شود. بهتر است برای فرش هایی که دچار تداخل رنگ هستند از خدمات اعلاشویی استفاده کنید.

بعد از انجام خدمات قالیشویی و رنگ برداری از فرش و مشخص شدن میزان نیاز به قلم زنی، فرش توسط قلم زن های ماهر قلم زنی می شوند.

اصلاح بورشدگی رنگ فرش :

یکی دیگر از مزایای قلم زنی اصلاح بور شدگی رنگ فرش می باشد. همانطور که میدانید نور خورشید یکی از دشمنان درجه یک رنگ فرش می باشد. که به مرور زمان رنگ فرش را از بین می برد. قلم تنها راه حل برای برطرف کردن مشکل بور شدگی فرش می باشد.

شماره قالیشویی بهارستان
برای ثبت سفارش از طریق شماره ها تماس بگیرید.
برچسب ها