مقالات

دلایل قاطی شدن رنگ فرش بعد از شستشو

بهم ریختگی رنگ فرش که اصطلاحا به آن قاطی شدن رنگ می گویند باعث بهم ریختگی ظاهری در قالی شده و به مرور زمان این موضوع باعث می شود تا فرش دچار آسیب دیدگی شود. دلایل زیادی باعث قاطی شدن رنگ فرش می شود که با رعایت انها می توان بروز این اتفاق را تا حد زیادی کاهش داد. قالیشویی بهارستان به عنوان قالیشویی در مشهد بر آن شد تا دلایل و راه های رفع قاطی شدن رنگ فرش را در قالب یک مقاله بیان نماید.

چرا فرش ها بعد از شستشو رنگ می دهند؟

رنگ دادن فرش بعد از شستشو جزء مسائلی است که برای افراد زیادی اتفاق می افتد که این موضوع به دو عامل زیر بستگی دارد.

شستشو فرش

اکثر افراد به نحوه شستشو فرش اهمیت نمی دهند. در حالی که اگر فرش به روش اصولی و درست تمیز نشود؛ به الیاف آن آسیب رسیده و می تواند منجر به ایجاد مشکلات متعدد و حتی تعویض قالی نیز شود.

از همین رو می توان عامل مهمی که باعث بهم ریختگی رنگ های فرش می شود را نحوه شستشو نام برد. برای جلوگیری از این اتفاق باید به روش اصولی و درست فرش را شستشه تا آسیبی به رنگ های آن وارد نشود. این موضوع برای شستشو فرش های دستباف اهمیت بیشتری دارد. نحوه شستشو فرش های دستباف نیاز به تخصص و مهارت دارد به همین دلیل بهتر است برای شستشو فرش های دستباف از افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

مواد شوینده

عامل مهم دیگری که در شستشو فرش اهمیت دارد؛ مواد شوینده آن است. اگر از مواد تمیز کننده نامرغوب و نامناسب با نوع فرش استفاده شود مشکلات زیادی را برای قالی به وجود می آورد. یکی از مسائلی که از استفاده نامناسب مواد شوینده به وجود می آید؛ قاطی شدن رنگ های فرش است که اگر قبل از هر اقدامی با توجه به نوع فرش مواد با کیفیت و مناسب را انتخاب نمایید؛ می توانید از بروز این اتفاق جلوگیری کنید.

نکات شستشو فرش دستباف

قبل از شستشو فرش های دستباف می توانید با انجام کارهای زیر از رنگ ندادن ان اطمینان حاصل کنید.

  1. ابتدا قسمتی از فرش را که در معرض دید نیست، بشویید.
  2. اسفنجی را برداشته و در درون آب گرم ببرید و بر روی فرش بکشید. بعد از گذشت چند دقیقه ببینید آیا رنگ فرش تغییر می کند یا خیر. ( یکی از مواردی که باعث تعویض رنگ فرش می شود؛ استفاده از آب گرم در شستشو است)

اگر بعد از انجام این 2 کار رنگ فرش ثابت بود به معنای ان است که فرش دستباف شما رنگ پس نمی دهد.

چگونه رنگ برداری از فرش را انجام دهیم؟
چگونه رنگ برداری از فرش را انجام دهیم؟

چگونه رنگ برداری از فرش را انجام دهیم؟

اگر فرش دستباف و یا ابریشمی شما دچار قاطی شدن رنگ شد می توانید با اجرا مراحل زیر به اصلاح رنگ قالی بپردازید.

برای رنگبرداری فرش در اولین گام باید ماست ترش تهیه کنید. دقت نمایید که به هیچ عنوان از ماست شیرین استفاده نکنید. زیرا ماست شیرین به دلیل وجود چربی به فرش آسیب می زند. سپس هیدروسولفیت را با ماست ترش و آب مخلوط کنید. بعد از گذشت چند دقیقه مواد مخلوط شده را با قلمی نازک بر روی قسمت هایی از قالی که دچار قاطی شدن رنگ شده است؛ بکشید. اما دقت کنید که باید در جهت خواب فرش این کار را انجام دهید و در انتها نیز با سشوار قالی را خشک نمایید.

با انجام کارهای بالا می توانید رنگبرداری از فرش را انجام دهید. اما بر اساس تجربه چندین ساله در صنعت فرش و قالی پیشنهاد می کنیم از انجام این کار به صورت فردی و در منزل خودداری کنید. زیرا عمل رنگبرداری فرش کار بسیار تخصصی و حرفه ای است و می تواند باعث قاطی شدن رنگ های کل فرش شده و باعث از بین رفتن کامل قالی شود. به همین دلیل بهتر است به کمک قالیشویی های معتبر و با تجربه عملیات رنگبرداری از فرش صورت گیرد تا بتوانید فرش خود را ترمیم و مانند روز اول ببینید.

سخن پایانی

قالیشویی بهارستان با سال ها تجربه در زمینه شستشو انواع فرش های نفیس و دستباف می تواند به عنوان قالیشویی خوب در مشهد به شما در شستشو قالی، گلیم و قالیچه کمک نماید. همچنین اگر فرش شما دچار مشکلاتی مانند قاطی شدن رنگ شده است؛ می توانید به کمک تیم حرفه ای و مجرب ترمیم فرش بهارستان، رنگ برداری قالی خود را انجام دهید.

شماره قالیشویی بهارستان
برای ثبت سفارش از طریق شماره ها تماس بگیرید.
برچسب ها