مقالات
قالیشویی اسلامی ، بهترین روش برای تطهیر قالی‌های شما

قالیشویی اسلامی

شستن قالی به سبک اسلامی  و به اصطلاح قالیشویی اسلامی یکی از دغدغه های خانواده های مسلمان  است.

حتما برای شما هم بارها پیش آمده است که با رعابت اصول نگهداری فرش, فرشتان آلوده و حتی نجس شود. در این مواقع برای پاک کردن فرش چه راهکارهایی به ذهن شما می‌رسد که هم فرش شما تمیز و پاک شود و هم اینکه با اصول مذهبی انجام شده باشد؟ به دلیل اینکه پاک کردن درست و قالیشویی اسلامی دغدغه بسیاری از شما عزیزان می‌باشد در این مقاله به شستشوی اسلامی فرش پرداخته ایم، پس برای اینکه روش درست و اصولی قالیشویی اسلامی را یاد بگیرید با ما همراه باشید.

آلوده شدن فرش منزل یک امر اجتناب ناپذیر است که اگر در منزل کودک خردسال هم داشته باشید احتمال آلودگی بیشتر هم می‌شود. در این مقاله به قالیشویی اسلامی برای شستشوی انواع فرش‌ها می‌پردازیم.

گاهی اوقات ممکن است بر اساس آلودگی فرش شما نجس شود. برای از بین بردن نجاست از روی فرش می‌بایست اصول آن را بدانید. در کشورهای اسلامی که پایبند به  اصول مذهبی و شرع مقدس می‌باشند؛ قالیشویی اسلامی عنی شستشوی فرش با اصول مذهبی صورت گیرد.

به طور کلی شست و شوی قالی از زمانی به وجود آمد که انسانها به فکر تامین آسایش خود شدند و زیرانداز که شکل ابتدایی آن پوست حیوانات یا شاخ و برگ درختان بود و فرش که شکل امروزی آن است،   را به عنوان یکی از ملزومات رفاهی خود برگزیدند و اینگونه بود که دغدغه ای برای شستن و پاکیزه نگه داشتن آن نیز شکل گرفت. در قدیم خانواده ها خود اقدام به شستن فرش و قالی میکردند و این کار در بیشتر مواقع بر عهده بانوی خانه بود. عموما این کار سخت و بسیار خسته کننده بود. ولی امروزه با پیشرفت تجهیزات و امکانات شستن فرش و قالی بر عهده شرکت های قالیشویی قرار گرفته است.

فرش و انواع آن

فرش هنر دست مردمان ایران زمین است که در همه نقاط ایران قشر زیادی از مردم به بافت آن مشغول هستند. به فرشی که اشخاص در منزل و یا کارگاه های قالی بافی بر روی دار بافته میشود فرش دستباف میگویند. گونه ای دیگر از فرش وجود دارد که در کارخانه توسط دستگاههای فرش بافی و بدون دخالت دست تولید میشود که به این نوع فرش ماشینی گفته میشود. فرش های دستباف خود به چند نوع تقسیم میگردند که در این تقسیم بندی معیارهای زیادی از جمله مهمترین آن یعنی نوع نخ دخیل است.  استفاده از نخ ابریشم منجر به بافت فرشی با ظرافت بسیار زیاد میشود.

قالیشویی سنتی و مدرن

در قالیشویی به روش سنتی، فرش را روی زمین پهن کرده و آن را با آب خیس میکردند و سپس با برس فرش مشغول شستشوی آن میشدند. در این روش امکان آسیب دیدگی و پارگی فرش بسیار بالا بود مخصوصا اگر از عمر فرش سالیان درازی سپری شده بود. اما امروزه دیگر در قالیشویی های مدرن خبری از شست و شوی سنتی نیست زیرا افراد با استفاده از امکانات و تجهیزات به روز آن هم در مکان مناسب که کارخانه قالیشویی نامیده میشود نسبت به شست و شوی فرش، قالی، گلیم، موکت اقدام میکنند.

شستن قالی در فرهنگ دینی

در قرآن و روایات بر روی پاکیزگی مکان نمازگزار تاکید بسیار شده است. از آنجایی که قالی در تمام خانه های ایرانی وجود دارد و افراد روی آن نماز میخوانند بحث تمیزی قالی بسیار حائز اهمیت است. آلوده شدن فرش منزل یک امر اجتناب ناپذیر است که اگر در منزل کودک خردسال هم داشته باشید احتمال آلودگی بیشتر هم می‌شود.

گاهی اوقات ممکن است بر اساس آلودگی فرش شما نجس شود. برای از بین بردن نجاست از روی فرش می‌بایست اصول آن را بدانید. در کشورهای اسلامی که پایبند به  اصول مذهبی و شرع مقدس می‌باشند؛ قالیشویی اسلامی یعنی شستشوی فرش با اصول مذهبی صورت گیرد.

قالیشویی اسلامی چگونه صورت میگیرد؟

وقتی صحبت از قالیشویی اسلامی در مشهد به میان می آید این انتظار میرود که کارخانه قالیشویی تمام ضوابط و دستورالعملهای شرعی را برای شست و شوی صحیح و اصولی بکار بگیرد.

قالیشویی اسلامی اینگونه است که فرش شما باید به یکی از دو روش زیر شسته شود:

  • شستشو با آب کر:

    منظور از آب کر، آبی است که حجمی برابر با ابعاد یک مکعب با ضلع سه وجب و نیم، داشته باشد. این برای زمان هایی است که قرار است برای شستشوی فرش یا موکت از آب راکد استفاده کنید. در شستشوی فرش باید به این امر توجه کنید که استفاده از آب راکد برای شستشو می‌بایست آب کر باشد تا نجاست از فرش برطرف شود.

  • شستشو با آب جاری:

    یکی دیگر از روش های شستشوی فرش با رعایت کردن اصول مذهبی، استفاده کردن از آب جاری است. این روش دوم بسیار راحت تر از روش اول(آب کر) می‌باشد. آب جاری خیلی راحت می‌تواند نجاست را از روی فرش شما برطرف کند و فرش شما پاک شود.

نحوه شستن فرش در کارخانه قالیشویی بهارستان  به روش اسلامی 

مراحل شستشوی فرش در کارخانه با شست و شو در منزل کاملا متفاوت است. در یک قالیشویی خوب و حرفه ای انجام شست و شو به اینگونه است که:

1- زدودن و غبارگیری از فرش

مرحله اول در شست و شوی فرش گرفتن و خارج کردن گرد و غبار از تار و پود فرش است که این کار توسط دستگاه مکنده بسیار قوی شبیه جارو برقی صورت میگیرد.

2- استفاده از مواد شوینده

در مرحله دوم از مواد شوینده برای شست و شو استفاده میشود. کارشناسانی که در قالیشویی بهارستان مشغول به کار هستند ابتدا نوع الیاف فرش را شناسایی کرده سپس مواد شوینده مناسب آن را استفاده میکنند تا به فرش آسیبی نرسد. لازم به ذکر است خدماتی مانند ترمیم فرش و لکه بری قبل از مرحله شست و شو صورت میگیرد البته در صورتی که فرش نیاز به این خدمات داشته باشد.

3- آبکشی فرش

در قسمتهای قبلی به این موضوع اشاره شد که دو نوع روش برای آبکشی فرش به روش اسلامی وجود دارد شست و شو با آب کر و آب جاری. در قالیشویی های مدرن  از اب جاری پرفشار برای آبکشی استفاده میکنند.

4- مرحه آبگیری و خشک کن

در این مرحله فرش های شسته شده و عاری از هرگونه آلودگی را در دستگاه خشک کن قرار میدهند تا با دور بالا و سرعت زیاد آب آن گرفته شود.

5- مرحله آخر

در مرحله آخر نیز فرش ها را از دستگاه خشک کن درآورده و در فضای مسقف دارای داربست های فلزی  که گرمایش آن تامین شده است پهن میکنند تا به طور کامل خشک شود.

تفاوت قالیشویی بهارستان با دیگر رقبا

قالیشویی بهارستان به عنوان بزرگترین قالیشویی مکانیزه مشهد  با چند دهه فعالیت در زمینه قالیشویی اسلامی، دارای متخصصین آگاه و زبده در صنعت فرش و قالیشویی است. رویکرد اصلی این کارخانه رضایت صد در صدی مشتریان و همشهریان مشهدی است . پرسنل مجموعه بهارستان تمام تلاش خود را برای ارائه بهترین خدمات انجام میدهند. استفاده از به روز ترین دستگاههای صنعت شست و شو جزو ویژگی منحصر به فرد این مجموعه است و آن را از دیگر رقبا متمایز کرده است به طوریکه به جرات میتوان گفت بهارستان، بزرگترین قالیشویی مکانیزه در شرق کشور است.

برچسب ها