مقالات

تاثیر نور خورشید بر روی فرش ماشینی و دستباف

تابیدن مستقیم نور خورشید بر روی فرش، یکی از عواملی است که به مرور زمان موجب از بین رفتن فرش خواهد شد. ما در قالیشویی خوب در مشهد با توجه به گزارشات پی در پی و مکرری که از سوی مشتریان خود دریافت کرده ایم و با توجه به اهمیتی که این موضوع دارد؛ تصمیم گرفتیم در قالب مقاله ای به اثرات تابش نور خورشید بر روی فرش بپردازیم.

چگونه از تابش مستقیم نور خورشید بر روی فرش جلوگیری کنیم؟

برای طولانی شدن عمر فرش خود باید مانع تابش مستقیم نور خورشید بر آن شوید.

راه های زیادی برای حل این موضوع وجود دارد. مانند این که از پرده ای ضخیم و یا پرده ای که رنگ تیره دارد؛ استفاده نمایید. البته ما این گزینه را به شما پیشنهاد نمی دهیم. زیرا با توجه به نیاز بدن به آفتاب و نور خورشید، استفاده از پرده ضخیم باعث عدم دریافت نور طبیعی مورد نیاز بدن می شود. از همین رو بهتر است برای افزایش طول عمر فرش و جلوگیری از تابش مستقیم خورشید از سایر راه های پیشگیری استفاده نمایید.

اگر می خواهید از تابش نور خورشید بر فرش هایتان جلوگیری کنید؛ می توانید آنها را در قسمتی از منزل پهن نمایید که نور خورشید به صورت مستقیم بر روی آنها نتابد. همچنین راه حل دیگری که وجود دارد استفاده از رو فرشی است.

اکثر افراد برای جلوگیری از کثیف شدن فرش ها از روفرشی استفاده می کنند در حالی که می توان از آن برای عدم تابش مستقیم خورشید نیر بهره برد.

نور خورشید چه اثری بر روی فرش می گذارد؟

زمانی که شما قالی خود را در بخشی از خانه می اندارید که در معرض نور مستقیم خورشید است؛ به مرور زمان با دریافت نور خورشید در دفعات بالا کم کم رنگ های طبیعی فرش از بین می رود و دچار اصطلاحاً رنگ رفتگی و بور شدن فرش می شود.

یکی از خدماتی که بعضی از قالیشویی ها ارائه می دهند؛ رنگ برداری و یا اصلاح رنگ های فرش است. اما موضوع مهمی که در رنگ رفتگی بر اثر نور خورشید وجود دارد این است که هیچ قالیشویی امکان برگرداندن رنگ های رفته بر اثر نورخورشید را نخواهد داشت. پس بهتر است قبل از به وجود آمدن این اتفاق، فرش خود را از تماس مستقیم با نور خورشید دور نمایید.

نور خورشید چه اثری بر روی فرش می گذارد؟
نور خورشید چه اثری بر روی فرش می گذارد؟

تفاوت های تاثیر نور خورشید بر روی فرش دستباف و ماشینی

فرش های ماشینی با توجه به قیمت مناسب تری که نسبت به سایر قالی ها دارند؛ مورد استفاده جمع کثیری از خانواده های ایرانی قرار گرفته است. موضوعی که باید در مورد فرش ماشینی بدانید این است که اثر نور خورشید بر اینگونه از فرش ها بسیار کمتر از فرش های دستباف است.

نکته ای که در مورد رنگ رفتگی فرش ها بر اثر تابش خورشید وجود دارد این است که قالی هایی با رنگ های تیره زودتر دچار آسیب می شوند و رنگ آنها نسبت به فرش های روشن زودتر از بین می رود.

از همین رو تولید کنندگان فرش های ماشینی با استفاده از الیاف منحصر به فرد، درصد ایجاد رنگ رفتگی در فرش های ماشینی را کم کردند. یکی از روش هایی که تولید کننذگان فرش های ماشینی در سال های اخیر پیش گرفته اند این است که از نخ اکریلیک برای فرش ها استفاده می کنند تا به کمک آن درصد از بین رفتن رنگ های فرش با تابش خورشید را به حداقل برسانند.

اما در مقابل فرش های دستباف به دلیل الیافی که در بافت آنها استفاده می شود حساسیت بیشتری نسبت به فرش ماشینی هستند. از همین رو دقت کنید که از فرش های دستباف در مکان هایی که در معرض نور خورشید نیستند؛ استفاده نمایید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به تاثیر نور خورشید بر روی رنگ دانه های فرش و راه های پیشگیری از آن بپردازیم. امیدواریم با انجام راه کارهای ارائه شده بتوانید عمر طولانی به فرش هایتان ببخشید.

قالیشویی در مشهد با ارائه خدمات نوین شستشوی فرش شما را در داشتن قالی مناسب و تمیز همواره یاری می رساند.

شماره قالیشویی بهارستان
برای ثبت سفارش از طریق شماره ها تماس بگیرید.
برچسب ها