مقالات
روفو فرش در مشهد

ترمیم فرش یا رفوگری فرش مجموعه اقدامات اساسی است که منجر به رفع هر گونه آسیب و صدمات ظاهری فرش می‌شود. ترمیم فرش بهره دهی کامل و عمر مفید آن را نیز افزایش می دهد و نیازمند افراد متخصص برای مرمت  نقاط آسیب‌دیده فرش می باشد. لذا انجام این عمل، نیاز به تجربه و مهارت خاصی دارد. متخصصان این حرفه در قالیشویی بهارستان مشهد مشغول به کار هستند که برای رفوگری فرش شما متریال درجه یک در اختیار آنهاست.

قالی بافی از دیرباز غنی ترین هنر ایرانی است و دارای ارزش مادی و معنوی زیادی می باشد. اگر در صورت فرسودگی فرش، عملیات رفوگری فرش انجام نشود به مرور فرش شما زمان از بین میرود. حتی در برخی موارد دیر اقدام کردن برای ترمیم فرش منجر به رشد پوسیدگی و در نتیجه هزینه سنگین میشود. فرش شما سرمایه شماست. پیشنهاد ما این است که اطلاعات خود را در زمینه ی مرمت بالا ببرید و به بهترین متخصصان روفوگری در قالیشویی بهارستان مشهد اعتماد کنید.

عملیاتی که به نوعی در تکمیل و یا رفع نواقص فرش انجام می پذیرد زیر پوشش رفو گری قرار میگیرد. روفوگری کاریست که معمولا نیازمند مهارت خاص و تجربه کافی میباشد و افرادی که در این زمینه فعالیت دارند باید دارای سابقه طولانی در بافت، رنگرزی، شناخت رنگ و مواد اولیه فرش باشند.

0
بیش از 40 سال سابقه
0
تعداد مشتریان ما
0
میزان رضایت مندی
0
پشتیبانی 12 منطقه مشهد

چرا ترمیم فرش ؟

چرا فرش را ترمیم کنیم؟
قالی بافی از دیرباز غنی ترین هنر ایرانی است و دارای ارزش مادی و معنوی زیادی می باشد. اگر در صورت فرسودگی فرش، عملیات رفوگری فرش انجام نشود به مرور فرش شما زمان از بین میرود. حتی در برخی موارد دیر اقدام کردن برای ترمیم فرش منجر به رشد پوسیدگی و در نتیجه هزینه سنگین میشود. فرش شما سرمایه شماست. پیشنهاد ما این است که اطلاعات خود را در زمینه ی مرمت بالا ببرید و به بهترین متخصصان روفوگری در قالیشویی بهارستان مشهد اعتماد کنید.
پوسیدگی فرش
پوسیدگی معمولا به علت عدم نگهداری صحیح از فرش به وجود می آید.عمده ترین دلیل پوسیدگی، مرطوب شدن فرش و یا قرار گرفتن در محیط با رطوبت نسبی بالا است.عدم جابجایی فرش و هوادهی لازم به آن، قرار گرفتن فرش در محلهای نمناک، ریختن شربت برروی فرش و عدم پاکیزگی به موقع، شستشوی فرش با مواد اسیدی بویژه در فرشهای دستبافت باعث تجزیه الیاف پنبه شده و با کشیدن مختصر الیاف شاهد پاره شدن چله های نخ خواهیم شد. معمولا در جاهایی که فرش دچار پوسیدگی شده است در همان مقطع رنگ فرش تغییر کرده و به زردی تمایل دارد.
رنگبرداری فرش
رنگبرداری فرش یکی از تکنیک‌هایی است که قالیشویی معتبر شربت اوغلی در تهران از آن برای رفع آثار رنگ‌های مختلف از روی فرش استفاده می‌کند. فرش‌ها همیشه در معرض مشکلات و خطرات مختلفی قرار می‌گیرند و ممکن است دچار آسیب‌دیدگی شوند. یکی از این مشکلات امکان ریختن مواد مختلف روی فرش است که از زیبایی و کیفیت فرش می‌کاهد زیرا باعث برهم خوردن رنگ‌های موجود در فرش می‌شود. اما قالیشویی بهارستان مشهد به‌عنوان یک کارخانه قالیشویی بزرگ و مجهز آماده است تا خدمات ترمیم فرش ازجمله رنگبرداری فرش را با بهترین دستگاه‌ها و مواد اولیه انجام دهدو هرگونه آثار و لکه رنگ را از روی فرش شما بزداید.
پارگی فرش
پاره شدن در اثر حمل فرش و یا وارد آمدن وسایل نوک تیز و ضربات سنگین و یا رطوبت زیاد، پوسیدگی، بیدخوردگی و ساییدگی از بین رفتن ریشه و از هم گیسختگی گلیم بافت ابتدا و انتهای فرش، اعمال فشار زیاد بر فرش و نیز استفاده از مواد سفید کننده برای شستشوی فرش و ریشه آن باعث پوسیدگی و در نهایت پارگی خواهد شد. در این نوع آسیب دیدگی که با کم شدن استحکام تارو پود فرش معمولا گره ها همراه با چله فرش از بین رفته و نیاز به ترمیم اساسی دارد. در مورد پارگیهایی که بافت و طرح فرش آسیب ندیده باشد میتوان با نزدیک کردن دو لبه فرش بهم، چله ها را از درون بهم وصل کرده و عیب وارده را برطرف نمود.
شیرازه دوزی
شیرازه دوزی فرش یا کنار پیچ فرش به نوارهایی گفته می‌شود که در دو طرف طولی فرش از ابتدا تا انتهای آن دوخته می‌شود. هدف از این کار افزایش مقاومت فرش در لبه‌ها است زیرا لبه‌های جانبی فرش بیش از دیگر قسمت‌ها در معرض ساییدگی قرار دارند بنابراین برای محافظت بیشتر عمل شیرازه دوزی فرش انجام می‌شود. شیرازه دوزی از خدماتی است که کارخانه قالیشویی بهارستان در مشهد آن را ارائه می‌نماید این شرکت برای انجام این کار از مواد باکیفیتی برای نوارهای طولی مثل موی بز و چرم باکیفیت استفاده می‌نماید.این کار مقاومت فرش را افزایش می‌دهد. و هیچ‌گونه تأثیری در کاهش ارزش تجاری فرش‌های باارزش و نفیس ندارد.
ساییدگی فرش
در این نوع از آسیب دیدگی معمولا پرزهای فرش به دلایلی از بین رفته و چله فرش باقی مانده است.راه رفتن مداوم و استفاده مکرر قسمتهای خاصی از فرش، ساییدگی در اثر فشار و یا سایش بر اثر طول عمر، ساییدگی در مورد فرشهای چله ابریشم که پرز آنها پشمی است بیشتر دیده میشود، زیرا پشم در مقابل چله ابریشم دارای مقاومت کمتری بوده و چنانچه زیر پا انداخته شود نسبت به فرش چله نخی و یا چله پشمی احتمال ساییدگی آن بیشتر است.
برچسب ها